Kwatera Himmlera w Pozezdrzu

Hochwald to kompleks nazistowskich bunkrów wybudowanych przed 1941. Głównym bunkrem kompleksu jest wzmocniony schron dla szefa między innymi SS i Gestapo, Heinricha Himmlera. To tutaj nazistowscy przywódcy opracowywali w tajemnicy organizacje Werwolf. Tutaj także miało dojść do spotkania Generała Bora-Komorowskiego z Himmlerem po upadku Powstania Warszawskiego…

Na terenie obiektu znajdowało się w czasie II Wojny Światowej aż 9 budowli. W tym 5 bunkrów zwykłych, jeden bunkier specjalny (Himmlera, położony w centralnej części), dwie wartownie i garaż podziemny. Okolica zabezpieczona była pasem pól minowych, zasiekami z drutu kolczastego, a także dodatkowym płotem. Z tym miejscem związane są też dwie bardzo ciekawe historie.

W 1944 roku III Rzesza przegrywa coraz więcej bitew i rozpoczyna swój upadek. W Hochwald (niem. Wysoki Las) na tajnej naradzie w 1944 Himmler i garstka generałów dyskutuje nad sposobem budowy nazistowskiego „ruchu oporu” na terenach „okupowanych” przez aliantów. Himmler oddaje jej kierownictwo w ręce RSHA (Reichssicherheitshauptamt, czyli Główny Urząd Bezpieczeństwa Rzeszy). Kilka miesięcy później powstaje Werwolf (rozkaz zapada ostatecznie już w Wilczym Szańcu), którego oddziały są następnie szkolone we Wrocławiu, Nysie, Cieszynie, a także Hanowerze.

Także w 1944 ma dojść do spotkania generała Tadeusza Bora-Komorowskiego z Heinrichem Himmlerem. Generał zostaje przywieziony 6.10.1944 do Kruklanek – pobliskiego obozu będącego pod nadzorem Waffen-SS. Do spotkania jednak nie dochodzi. W depeszy L.Fischera (ówczesny gubernator dystryktu warszawskiego) do Hansa Franka (gubernatora Generalnego Gubernatorstwa) dotyczącym zniszczenia Warszawy odnajdujemy informacje, w której generał Tadeusz Bór-Komorowski rezygnuje z działalności politycznej i deklaruje bycie zwykłym jeńcem wojennym.

Naziści w 1945 roku próbują zniszczyć kwaterę. Jednak tak dobrze skonstruowane bunkry ciężko jest wysadzić, dlatego do dziś zachowały się ich konstrukcje. Polecamy obejrzenie miejsca w którym pisał się czarny scenariusz pierwszej połowy lat 40.

Pozezdrze

Powiązane trasy rowerowe