Punkt widokowy Sędki

To tutaj rozciąga się piękny widok na mazurski krajobraz, z jeziorem Selmęt Wielki na pierwszym planie – właśnie stąd widać je w całej krasie. Jest to doskonały punkt na odpoczynek podczas rowerowej wycieczki, a ponadto w okolicy znajduje się kolejna miejscowość warta uwagi – Sędki.

Punkt widokowy Szeligi

Widok na jezioro i drewniany pomost to jeden z najbardziej charakterystycznych obrazów Mazur. Punkt w Szeligach ma w sobie jednak coś specjalnego

Niemiecki cmentarz wojenny Bartosze

65 lat po zakończeniu II wojny światowej w okolicach Elbląga dokonano ekshumacji ciał 70 niemieckich żołnierzy, uznanych za zaginionych po 1945 roku. W 2010 roku szczątki zostały złożone na znajdującym się w pobliżu Ełku cmentarzu w Bartoszach.

Punkt widokowy Okartowo

Na drodze w kierunku Ełku, po lewej stronie rozpościera się jezioro Tyrkło, zaś po prawej, za starym żelaznym mostem kolejowym, jezioro Śniardwy – największe jezioro w Polsce.

Jezioro Śniardwy

Jezioro Śniardwy jest największym jeziorem w Polsce – jego powierzchnia wynosi 11340 hektarów. Całe jezioro jest objęte ochroną jako część Mazurskiego Parku Krajobrazowego, a jeden z jego fragmentów został wyszczególniony jako obszar ochrony specjalnej.

Most na wyspę w Ełku

Niektórzy nazywają go mostem miłości, bo zakochane pary wieszają na nim kłódki, mające świadczyć o sile ich uczucia. Żelbetonowa konstrukcja pochodzi z 1910 roku i jest wpisana do rejestru zabytków.

Promenada w Ełku

W ciągu dnia – wyśmienite miejsce do uprawiania wszelkiego rodzaju sportów, wypicia filiżanki kawy, a także spaceru nad pięknym jeziorem Ełckim. Jeziorem, któremu uroku dodaje umieszczona w wodzie fontanna.

Tereny dawnego lotniska w Ełku

Dokładna data powstania lotniska nie jest łatwa do określenia – wiadomo jedynie, że było ono wykorzystywane jako lotnisko polowe już w czasie I Wojny Światowej. Przed II Wojną Światową zostało zmodernizowane aby zwiększyć jego możliwości przyjmowania większej liczby nowoczesnych maszyn.

Cmentarz w Szeligach

Na jeziorem Selmęt Wielki, w niewielkiej odległości od zabudowań, znajduje się datowany na początek XIX wieku cmentarz ewangelicki, wpisany na listę zabytków.

Budynek dawnej szkoły w Szeligach

Pierwsze wzmianki o należącej wówczas do Szelig osadzie Buczken pochodzą z końca XVIII wieku, dzięki czemu historię wsi Szeligi można datować przynajmniej na ten sam okres.