Mamerki – Kwatera Główna Niemieckich Wojsk Lądowych

Oberkommando des Heeres in Mauerwald, czyli Kwatera Główna Wojsk Lądowych w Mamerkach to doskonale zachowany kompleks niemieckich zabudowań militarnych z okresu 1940-1944. Kompleks, który nadal kryje wiele tajemnic: w lasach podobno nadal leżą ukryte i niewykorzystane rozkazy na dzień zamachu na Hitlera, pod ziemią błyszczy bursztynowa komnata… W bunkrach zapadały najważniejsze decyzje wpływające na historie II Wojny Światowej. To z tego miejsca dowodzono atakiem na Związek Radziecki, a także wydano rozkaz o stłumieniu Powstania Warszawskiego.

Budowę kompleksu rozpoczęto w 1940 roku. Nadano mu kryptonim „Anna” i podzielono na 3 strefy: Fritz, Miasto Brygidy, Źródło. Kompleks imponował rozmiarami – na terenie obiektu znajdowało się około 140 budynków ( w tym bunkry, budynki murowane, drewniane baraki), a sam teren obejmował 250 ha. Ciekawostką może być fakt, że na terenie obiektu zbudowano specjalny bunkier dla „klientów” wojskowego kasyna (w odległości kilkudziesięciu metrów od kasyna), aby mogli się oni schronić podczas nalotu. Kompleks był w pełni samowystarczalny. Zbudowano tutaj także stacje transformatorowe, postawiono agregaty prądotwórcze, stacje pomp, a nawet własny system ogrzewania. Ze względu na zastosowanie kompleksu, jednym z najważniejszych bunkrów było postawione w strefie „Miasto Brygidy” centrum łączności.

Kompleks był odwiedzany nie tylko przez najwyższych generałów III Rzeszy. Na wizytę wybrał się tu także Hitler z Mussolinim, którzy dojechali tu koleją z pobliskiej Gierłoży. Kwaterę wizytowali także: Miklós Horthy, Ion Antonescu, a także Carl Gustaw Mannerheim – przywódcy odpowiednio Węgier, Rumunii i Finlandii.

Do dziś zachowało się wiele obiektów. Podziwiać możemy zarówno bunkier kasyna, schron łączności (który jest dziś muzeum – bunkier jest wyposażony jak w okresie II wojny), tunel łączący schrony, a także kilka innych bunkrów. Większość obiektów stoi samotnie w środku lasu. Podczas zwiedzania polecamy zabrać latarki. Zapewniamy, ze wrażenia ze spaceru po dawnej Kwaterze Głównej Wojsk Lądowych III Rzeszy będą niezapomniane. Stojące w środku lasu bunkry (niektóre posiadają dodatkowe maskowanie ze sztucznej trawy i ciężko je dostrzec) imponują zarówno rozmiarami, konstrukcją jak i sposobem maskowania obiektów.

Na ternie obiektu mieści się także prywatne muzeum oraz umiejscowiona jest wieża widokowa.

Mamerki