Niektórzy nazywają go mostem miłości, bo zakochane pary wieszają na nim kłódki, mające świadczyć o sile ich uczucia. Żelbetonowa konstrukcja pochodzi z 1910 roku i jest wpisana do rejestru zabytków.
Obecny most zastąpił wcześniejszy drewniany, który, po latach użytkowania, groził zawaleniem. Celem budowy było umożliwienie dojazdu na wyspę, na której od końca XV wieku mieści się zamek, pierwotnie krzyżacki. Do tamtych czasów nawiązuje nazwa wybudowanego na terenie ówczesnej wyspy (dziś półwyspu) osiedla – osiedle Grunwaldzkie.
Wybudowany na początku XX wieku most o konstrukcji żelbetonowej ma cztery przęsła. Estetyczne walory obiektu podnoszą stalowe latarnie. Niesamowicie prezentują się także rogatki – ciekawe konstrukcje z wieżyczkami i ceramiczną dachówką. W nocy most jest pięknie podświetlony i doskonale widoczny z nadjeziornej promenady w Ełku. Nieopodal mostu znajduje się także wodowskaz umożliwiający sprawdzenie poziomu wody w jeziorze, zaś z samego mostu rozciąga się urzekający widok na miasto Ełk.