Mazurskie Krajobrazy, czyli z Giżycka do Mikołajek

Piękna i malownicza trasa z Giżycka do Mikołajek wiedzie zachodnim brzegiem jeziora Niegocin, a także przez polne krajobrazy wokół Mikołajek. Trasa nie jest nazbyt długa (29 km) i nie powinna przysporzyć problemów nawet początkującym turystom.  Wiedzie wąskimi i malowniczymi szosami wśród drzew, pól i łąk.

Trasa: Giżycko-Wilkasy-Bogaczewo-Woźnice-Mikołajki

Trasę rozpoczynamy w samym sercu Giżycka, tuż obok zabytkowego, obrotowego mostu nad Kanałem Giżyckim.

Most obrotowy

Most obrotowy

Unikatowy most w Europie – na całym kontynencie jest zaledwie kilka mostów o tego typu konstrukcji. Most zbudowano w 1898 roku i choć waży 100 ton to jedna osoba jest w stanie otworzyć w kilka minut.

Zaczynając na wschodnim brzegu kierujemy się na zachód, wzdłuż murów zamku, który został obecnie zaadoptowany na luksusowy hotel.

Zamek w Giżycku

Zamek położony jest nad kanałem Giżyckim (Łuczańskim). Pierwszy zamek został zbudowany w połowie XIV wieku dla prokuratora krzyżackiego.

Zamek w Giżycku

Podążamy ulicą Stanisława Moniuszki, która po krótkiej chwili zakręca w prawo. Warto w tym miejscu na chwilę zboczyć z trasy i pojechać dale prosto, aby udać się do Twierdzy Boyen – zabytkowej Warowni, położonej tuż nad jeziorem Niegocin.

Wracamy jednak do naszej trasy i jedziemy dalej, ulicą Moniuszki aż do obwodnicy Giżycka, w którą skręcamy w lewo. Wjeżdżamy tym samym na drogę krajową, co wiąże się dość dużym i nieprzyjemnym ruchem samochodowym – na szczęście do jedyny, tak uczęszczany odcinak na całej trasie wycieczki.

Po kilku kilometrach, w trakcie których będziemy omijać łukiem potężny teren Twierdzy Boyen natrafiamy na skrzyżowania, na którym jedziemy prosto, opuszczając ruchliwą szosę. Od tej pory będziemy kierowali się na południe, wzdłuż jeziora Niegocin. Po krótkiej chwili dotrzemy do miejscowości Wilkasy, a w niej przekroczymy linię kolejową z Giżycka do Kętrzyna.

Mazurska aleja w okolicy miejscowości Wilkasy

Mazurska aleja w okolicy miejscowości Wilkasy

Dalsza część trasy wiedzie typową, mazurską aleją – czyli wąską, malowniczą drogą obsadzoną po obu stronach starymi drzewami. Warto zapamiętać ten widok, gdyż niestety, w trakcie modernizacji mazurskich dróg większość takich alej jest wycinana, o czym dokładniej można przekonać się na trasie Śladami Dawnych Mazur – gdzie szpalery drzew ustąpiły miejsca pięknej ścieżce rowerowej.

Pomost we wsi Bogaczewo

Pomost we wsi Bogaczewo

Delektując się pięknem krajobrazu, powoli sunąc rowerem po równym asfalcie w cieniu drzew docieramy do miejscowości Bogaczewo, przez którą spokojnie przejeżdżamy główną drogą. Zbliżamy się tu mocno do brzegu jeziora, które niemalże przylega do drogi.

Po wyjechaniu z miejscowości dotrzemy do niewielkiego skrzyżowania, na którym warto skręcić w lewo, w kierunku wsi Rydzewo – po paruset metrach dotrzemy do malowniczego mostu nad jeziorami, z którego rozpościera się zachwycający widok.

Wracamy na główną trasę wycieczki i podążamy dalej na południe, w kierunku Mikołajek. Po kilku kilometrach droga odbija od jeziora, które tu się kończy i dalej podróżujemy wśród malowniczych pól, powoli zbliżając się do drogi krajowej numer 16, w którą skręcamy na zachód.

Droga krajowa nr 16 na docinku Mikołajki-Orzysz

Droga krajowa nr 16 na docinku Mikołajki-Orzysz

Nie ma czego się obawiać – droga, pomimo dość niskiego numeru 16, nie jest zbyt uczęszczana, za to pięknie wije się wśród pól i łąk. Po krótkiej chwili mijamy wieś Woźnice i natrafiamy na długi prostu odcinek, otoczony z oby stron przez Bagna. To część rezerwatu ptactwa „Jezioro Łukajno”, który mijamy po lewej stronie. Aby do niego dotrzeć, należy skręcić w lewo, w polną drogę, tuż przed końcem prostego odcinka.

Rezerwat Łukajno

Rezerwat Łukajno

Rezerwat został wpisany na listę UNESCO jako rezerwat biosfery. Teren o powierzchni około 1190 hektarów jest częścią Mazurskiego Parku Krajobrazowego.

Kontynuujemy jazdę do celu, do którego mamy już coraz bliżej. Napotykamy dwa zakręty i krótki mostek nad linią kolejową i już jesteśmy w Mikołajkach.

Panorama Mikołajek

Panorama Mikołajek

Tuż przed wjazdem na kolejny most nad jeziorem skręcamy w lewo, w ulicę 3 Maja, by po chwili dotrzeć do rynku, za którym skręcamy w lewo i finalnie docieramy do portu. To już koniec naszej dzisiejszej, krótkiej wycieczki.

 

Galeria zdjęć

 

 

Mapa trasy