Punkt widokowy Sędki

To tutaj rozciąga się piękny widok na mazurski krajobraz, z jeziorem Selmęt Wielki na pierwszym planie – właśnie stąd widać je w całej krasie. Jest to doskonały punkt na odpoczynek podczas rowerowej wycieczki, a ponadto w okolicy znajduje się kolejna miejscowość warta uwagi – Sędki.

  Czytaj dalej

Punkt widokowy Szeligi

Widok na jezioro i drewniany pomost to jeden z najbardziej charakterystycznych obrazów Mazur. Punkt w Szeligach ma w sobie jednak coś specjalnego

  Czytaj dalej

Niemiecki cmentarz wojenny Bartosze

65 lat po zakończeniu II wojny światowej w okolicach Elbląga dokonano ekshumacji ciał 70 niemieckich żołnierzy, uznanych za zaginionych po 1945 roku. W 2010 roku szczątki zostały złożone na znajdującym się w pobliżu Ełku cmentarzu w Bartoszach.

  Czytaj dalej

Punkt widokowy Okartowo

Na drodze w kierunku Ełku, po lewej stronie rozpościera się jezioro Tyrkło, zaś po prawej, za starym żelaznym mostem kolejowym, jezioro Śniardwy – największe jezioro w Polsce.

  Czytaj dalej

Jezioro Śniardwy

Jezioro Śniardwy jest największym jeziorem w Polsce – jego powierzchnia wynosi 11340 hektarów. Całe jezioro jest objęte ochroną jako część Mazurskiego Parku Krajobrazowego, a jeden z jego fragmentów został wyszczególniony jako obszar ochrony specjalnej.

  Czytaj dalej

Rezerwat ptaków Łukajno

Od 1947 roku jezioro Łukajno stanowi za rezerwat przyrody – każdy, kto odwiedził to miejsce nie będzie tym faktem zaskoczony, ponieważ jezioro i jego okolica tworzą niesamowity przyrodniczy krajobraz. Możemy spotkać tu wiele gatunków zwierząt i roślin. 

  Czytaj dalej

Kanał Giżycki

Kanał łączący jezioro Niegocin z jeziorem Kisajno wybudowano w II połowie XVIII wieku. Kanał Giżycki nazywany jest też kanałem Łuczańskim (nazwa ta jest szczególnie popularna wśród żeglarzy).

  Czytaj dalej

Zamek w Giżycku

Zamek położony jest nad kanałem Giżyckim (Łuczańskim). Pierwszy zamek został zbudowany w połowie XIV wieku dla prokuratora krzyżackiego

  Czytaj dalej

Most obrotowy w Giżycku

Uunikatowy most w Europie – na całym kontynencie jest zaledwie kilka mostów o tego typu konstrukcji. Most zbudowano w 1898 roku na kanale Giżyckim (Łuczańskim), jako drogę dojazdową do Twierdzy Boyen.

  Czytaj dalej

Most na wyspę w Ełku

Niektórzy nazywają go mostem miłości, bo zakochane pary wieszają na nim kłódki, mające świadczyć o sile ich uczucia. Żelbetonowa konstrukcja pochodzi z 1910 roku i jest wpisana do rejestru zabytków.

  Czytaj dalej